Shënimi i ditës

Shënimi i ditës

1.
Shenimi i ditës -22 Shtator/ Jo fjalë boshe por mbështetje për zhvillim eknomik
2.
Shënimi i ditës datë- 23 Shtator/A është e mundur që palët të gjejnë dakordësinë
3.
Shenimi i ditës -24 Shtator/ SHBA tregon edhe një herë se sa të rëndësishme janë gjykatat sidomos me zgjedhjet në prag
4.
Shënimi i ditës -25 Shtator/ Ngjarja e Elbasanit dhe mësimet që duhet të nxjerrim prej mënyrës se si përfundoi
5.
Shënimi i ditës -26 Shtator/Europa me shpejtësi drejt zgjidhjeve teknike kundër Koronavirusit
6.
Shënimi i ditës -27 Shtator/Në Kosovë ka nisur përballja me drejtësinë ndërkombëtare
7.
Shënimi i ditës -28 Shtator/Opozita PD-LSI me propozime për Kodin Zgjedhor
8.
Shënimi i ditës- datë 29 Shtator/Misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), vizitë virtuale 17-28 shtator
9.
Shënimi i ditës- datë 30 Shtator/Ekonomia dhe financat kryefjalë e qeverisë dhe opozitës
10.
Shënimi i ditës- datë 1 Tetor/Paqartesi dhe të panjohura në proceset ndaj shqiptarëve në Hagë
11.
Shënimi i ditës- datë 2 Tetor/Këshilli Politik në ngërç
12.
Shënimi i ditës- datë 3 Tetor/Mbledhje e përbashket mes qeverive, Shqipëri-Kosovë
13.
Shënimi i ditës- datë 4 Tetor/Hap gjigand nga Shqipëria drejt fuqizimit të marrëdhenieve me SHBA
14.
Shënimi i ditës 5 Tetor/ Abuzimi me ligjin
15.
Shënimi i ditës 06 Tetor -Sistemi i ndryshuar zgjedhor Shqiptar
16.
Shënimi i ditës 07 Tetor- Raporti i progresit flet me nota pozitive për Shqipërinë. Fjala e fundit, këshilli Europian, që mund të vendosë në mënyrë të pavarur
17.
Shënimi i ditës- 8Tetor/ Komisioneri Europian për zgjerimin jo vetëm që e njeh parlamentin e Shqipërisë,por edhe mban fjalim para deputetëve të tij
18.
Shënimi i ditës- 09 Tetor/ Ngjarja e Vrrithit tregoi edhe një herë se sa e paaftë është policia shqiptare përballë kultivimit dhe trafikut të kanabisit.
19.
Shënimi i ditës-10 Tetor/ Para Asamblesë socialiste, Edi Rama ka shpalosur qëllimin për të fituar një mandat të tretë në krye të qeverisë.
20.
Shënimi i ditës-11 Tetor/ Afrimi i dimrit po detyron qeverinë shqiptare të ashpërsojë masat në luftën kundër COVID-19.
21.
Shënimi i ditës-12 Tetor/ Ngjarja e Malësisë së madhe, jo vetëm nuk është zbardhur, por është komplikuar edhe më tej.
22.
Shënimi i ditës-13 Tetor/ Kosovë - Shtohen shenjat e një zgjerimi të koalicionit qeverisës me PDK
23.
Shënimi i ditës-14Tetor /Brenda 6 muajve kriza e Covid-19 duket se ka bërë një rrotullim 360 gradë dhe po troket në dyert e Europës
24.
Shënimi i ditës-15 Tetor /Kosova dhe Serbia shkojnë gjithnjë e më shumë drejt një marrëveshjeje finale mes tyre, me bekimin e SHBA dhe BE.
25.
Shënimi i ditës-16 Tetor /Publikimi i një letre të vitit 2015 nga ana e Isa Mustafës, dërguar nga ana e Federika Mogherinit, duket se do të sjellë një zhvillim të ri në marrëdhëniet Kosovë-Serbi për çështjen e asosacionit të komunave serbe në Kosovë.
26.
Shënimi i ditës-17 Tetor /Dorëzimi në polici i 19 vjeçarit, autor i ngjarjes së Shkodrës, ku mbetën të plagosur rëndë dy persona dhe dëshmia e tij, flet për anët e errëta dhe problematike të shoqërisë sonë.
27.
Shënimi i ditës-18 Tetor /Rritja e frikshme e shifrave të pandemisë, covid-19, në të gjithë globin, tregon se kemi hyrë në fazën e dytë ndoshta dhe më vendimtaren.
28.
Shënimi i ditës-19 Tetor /Edhe pse vijon të heshtë, qeveria e Kosovës e ka të pashmangshme ngritjen e Asosacionit të Komunave serbe në Kosovë.
29.
Shënimi i ditës-20 Tetor /Politika shqiptare përjetoi gjatë së hënës një prej ditëve ku artileria e rëndë gjëmoi në oborret e partive dhe institucioneve. Meta dhe Basha ishin protagonistë të sulmeve në distancë dhe pse në dukje jo ndaj njeri-tjetrit.
30.
Shënimi i ditës-21 Tetor /Çështja e kufirit detar me Greqinë do të zgjidhet në Gjykatat Ndërkombëtare. Po ashtu do të marrë një zgjidhje edhe Ligji i Luftës i Greqisë me Shqipërinë ende në fuqi.
31.
Shënimi i ditës-22 Tetor /Nderimi me çmim nga delegacioni i Bashkimit Europian në Tiranë, gazetares Klodiana Lala, lë një shije të hidhur.
32.
Shënimi i ditës-23 Tetor /Prania në Tiranë në Konferencën e 28 tetorit e Sekretarit Amerikan të Shtetit Mike Pompeo është një lajm i madh se Shqipëria gjithnjë ka qenë përkrah hebrenjve edhe në kohët e tyre më të vështira.
33.
Shënimi i ditës-24Tetor /Edhe Kosova dhe Maqedonia e Veriut i bashkohen SHBA dhe nënshkruajnë për një rrjet 5G të sigurt. Interesante është për t'u parë se çfarë do të bëjë Serbia!?
34.
Shënimi i ditës-25 Tetor /Presidenti amerikan Donald Trump mund të mos rizgjidhet më vetëm për shkak të sjelljes së tij me Pandeminë e COVID-19.
35.
Shënimi i ditës-26 Tetor / Më në fund grekët, por më tepër të huajt në Greqi, mund të marrin frymë disi lirisht.
36.
Shënimi i ditës-27 Tetor / Presidenti Ilir Meta i është drejtuar Komisionit të Venecias për një opinion urgjent në lidhje me kodin zgjedhor shqiptar. Por socialistët nuk do të presin dhe do t'i votojnë ndryshimet këtë javë.
37.
Shënimi i ditës-28 Tetor /5 personat e parë janë kthyer nga kampi Al Hawl në Siri. Një grua dhe 4 fëmijë mbërritën të shoqëruar nga kryeministri Rama i cili u angazhua personalisht në nxjerrjen e tyre nga kampi dhe kthimin në Shqipëri.
38.
Shënimi i ditës-29 Tetor /Edhe një herë tjetër Shqipëria është vlerësuar për bashkëjetesën e saj ndërfetare dhe për kontributin për shpëtimin e hebrenjve.
39.
Shënimi i ditës-30 Tetor /Përkrahësit dhe mbështetësit e Kosovës në SHBA kërkojnë mosndryshim të kursit amerikan ndaj saj, pavarësisht se kush është presidenti i radhës.
40.
Shënimi i ditës-31 Tetor /Politika e jashtme ndan kandidatët për president të SHBA. Ata kanë qasje të ndryshme thuajse ndaj çdo çështjeje ndërkombëtare, purveç Izraelit.
41.
Shënimi i ditës-1 Nëntor /Shifrat e larta të të prekurve dhe të vdekurve nga covid 19, po alarmojnë të gjithë Europën. Në Ballkan dhe Shqipëri numrat janë rritur edhe për shkak të rritjes së testimeve, por situata është e vështirë.
42.
Shënimi i ditës-2 Nëntor /Zgjedhjet në SHBA janë më të veçantat e mbajtura ndonjëherë deri më sot. Rezultati i tyre është totalisht i paparashikueshëm dhe kjo shkakton një stres të madh te amerikanët.
43.
Shënimi i ditës-3 Nëntor /Terrori ka goditur Europën në zemër të qytetërimit të saj.Vjena është bërë shënjester e një sulmi me armë mbrëmjen e së hënës ku mbetën të vrarë 4 persona dhe u plagosën të paktën 17 të tjerë.
44.
Shënimi i ditës-4 Nëntor /Edhe pse Joe Biden udhëheq, zor se do të arrijë të festojë shpalljen fitues qartësisht të zgjedhjeve të 3 nëntorit në SHBA. Pritet një betejë e ashpër në gjykata me Presidentin Donald Trump.
45.
Shënimi i ditës-6 Nëntor /Shtetet e Bashkuara te Amerikës ngrenë pikëpyetje të mëdha për mënyrën se si po funksionon gjykata special për krime lufte në Kosovë.
46.
Shënimi i ditës-5 Nëntor /Dy ish udheheqës të UÇK dhe sot politikanë në Kosovë do të përballen me akuza për krime lufte në Hagë në mënyra të ndryshme.
47.
Shënimi i ditës-7Nëntor /Jo-ja e Bullgarisë për Maqedoninë e veriut ka bërë që Shqipëria të mos mbetet e vetme në rrugën e çeljes së negociatave me BE.
48.
Shënimi i ditës-8Nëntor /Xho Bajden është shpallur president i zgjedhur i SHBA dhe ka festuar fitoren me një fjalim para kombit.
49.
Shënimi i ditës-9Nëntor /Xho Bajden megjithëse është me shumë gjasa president i rradhës i SHBA do e ketë shumë të vështirë të qeverisë për shkak të mungesës së shumicës në senat.
50.
Shënimi i ditës-10Nëntor / Një gjykatë ku mungonin simbolet e Kosovës, megjithëse është ngritur pikërisht nga Parlamenti i këtij vendi, ish liderët e UÇK-s u perballën me akuzat ndaj tyre.
51.
Shënimi i ditës-11 Nëntor /Duket se vaksina anticovid 19 është në fazën e fundit të kërkimit shkencor. Megjithatë deri sa ajo të jetë e gatshme për njerëzit e thjeshtë do të duhet të kalojë ende kohë.
52.
Shënimi i ditës-12 Nëntor /Në SHBA të dy palët janë larg njëra-tjetrës për të realizuar një tranzicion të butë. Megjithatë disa ndryshime të momentit të fundit kanë shkaktuar tension edhe në Pentagon.
53.
Shënimi i ditës-13 Nëntor /Tronditen ndjeshëm marrëdheniet dhe klima deri diku dialoguese e Kosovës me Serbinë, natyrisht jo për faj të shqiptarëve. Një deklaratë në formë kërcënimi për luftë e Vucic ka turbulluar ujërat.
54.
Shënimi i ditës-14 Nëntor /Edhe pse Xho Bajden la tashmë 306 elektore sërish Donald trump nuk pranon humbjen. Megjithëse një moment lëkundjeje e pati në daljen e parë pas një jave në media në Shtëpinë e Bardhë.
55.
Shënimi i ditës-15 Nëntor /Kina ja del të zerë vendin e Amerikës me një pakt të arritur me vendet e Azi Paqësorit. Ekonomia e dytë botërore nuk ka humbur kohë dhe ka shtrirë ndikimin e saj në vende si Japonia e Australia.
56.
Shënimi i ditës-16 Nëntor /Shkakton debate dhe reagime propozimi i Albin Kurtit që mbrojtja e ish liderve të UÇK-s në Hagë të organizohet dhe paguhet nga shteti i Kosovës.
57.
Shënimi i ditës-17 Nëntor /Gjeopolitikat janë mjaft të komplikuara dhe pritet që në disa raste të bëhen edhe më të ashpra me ardhjen në pushtet të Joe Biden.
58.
Shënimi i ditës-18 Nëntor /Bullgaria është e pabindur dhe ka vendosur që të mos pranojë kornizën negociuese mes Bashkimit Europian dhe Maqedonisë së Veriut.
59.
Shënimi i ditës-19 Nëntor /Pikërisht në momentin kur ka nisur një proces për krime lufte ndaj shqiptarëve në Hagë, në Shqipëri dhe Kosovë ka një përplasje në lidhje me kasetën që dëshmon masakrën serbe në Krushë të madhe.
60.
Shënimi i ditës-20 Nëntor /Deri në fund të vitit ka ende shume kohë dhe Shqipëria mund t'ja dalë nëse nxiton dhe bën hapa përpara sidomos në gjyqëso
61.
Shënimi i ditës-21 Nëntor /Situata në rajon me pandeminë COVID-19 është mjaft e rëndë.
62.
Shënimi i ditës-22 Nëntor /Serbia vijon të heshtë dhe të pengojë e vonojë punyn në lidhje me mbetjet mortore të zbuluara në territorin e saj që u përkasin shqiptarëve të vrarë në vitet 98-99.
63.
Shënimi i ditës-23 Nëntor /Megjithëse shpreson që brenda këtij viti të nisë vaksinimin e popullsisë së saj, Gjermania pritet të ashpërsojë dhe zgjasë masat kufizuese deri për Krishtlindje.
64.
Shënimi i ditës-24 Nëntor /Një mik i shqiptarëve në krye të diplomaciselë amerikane.
65.
Shënimi i ditës-25Nëntor /Askund në Europë dhe në Botë ndoshta me përjashtim të SHBA dhe fushatës presidenciale, pandemia nuk është kthyer në një luftë për përfitim politik siç po ndodh në Shqipëri
66.
Shënimi i ditës-26 Nëntor /Një vit pas tërmetit te 26 nëntorit shqiptarët presin drejtësi por vetëm një person ndodhet në qeli. Vetëm një dosje është dërguar në gjykatë dhe askush nuk beson se do të vuajë dënim dikush për pasojat e tërmetit.
67.
Shënimi i ditës-27 Nëntor /Nuk do të ketë asnjë ndryshim statute apo mandate e afati të Gjykatës speciale të Hagës në Kosovë. Se kur mbaron mandati i saj e vendos Komisioni Europian.
68.
Shënimi i ditës-28 Nëntor /Akademikët shqiptarë të tri shteteve i kanë dalë në mbrojtje UÇK dhe luftës së saj për liri me një deklaratë të përbashkët në përvjetorin e 23-të të saj.
69.
Shënimi i ditës-29 Nëntor /Maqedonia e Veriut po mendon seriozisht legalizimin e prodhimit dhe përdorimit të Mariuhanës. Por si kudo jo të gjithe janë dakord me nismën e Zoran Zaev.
70.
Shënimi i ditës-30 Nëntor /Pandemia sa vjen dhe ashpërsohet ndërsa me gjithë masat e marra shqiptarët vijojnë të mos binden dhe të jetojnë sikur nuk ka ndodhur asgjë.
71.
Shënimi i ditës-1 Dhjetor /Shqipëria e ka humbur trenin e integrimit edhe për 2020. Lajmin e ka bërë të ditur as me pak e as më shumë por vetë Kancelarja gjermane Angela Merkel.
72.
Shënimi i ditës-2 Dhjetor /Bota do të ndryshojë pas pandemisë dhe Europa nuk do të ketë të njëjtin rol që kishte më parë. Paralajmërimi ka ardhur nga Kancelarja gjermane Angela Merkel. Nga ana tjetër NATO dhe BE janë të shqetësuara.
73.
Shënimi i ditës-3 Dhjetor /Shkëndija shprese vijnë për Shqipërinë nga Berlini, ku duket se po negociohet fort në mënyrë që të miratohen të paktën kornizat negociuese me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
74.
Shënimi i ditës-4 Dhjetor /Serbia vijon lojën e saj të pistë me mostregimin e varreve masive të shqiptarëve dhe ndërkohë mban mbyllur arkivat e luftës
75.
Shënimi i ditës-5 Dhjetor /Nuk ndryshon qëndrimi amerikan ndaj Shqipërisë apo rajonit, me ndryshimin e administratave në Shtëpinë e Bardhë.
76.
Shënimi i ditës-6 Dhjetor /Pas ndërprerjes për shkak të pandemisë javën e ardhshme rinis dialogu Prishtinë- Beograd. Megjithë kundërshtitë brenda për brenda faktorit shqiptar, palët pritet të ulen në tryezë më 10 dhjetor.
77.
Shënimi i ditës-7 Dhjetor /Publikimi i një studimi të kërkuar dhe financuar nga Parlamenti Europian
78.
Shënimi i ditës-8 Dhjetor /Gjykata Kushtetuese duhet të jetë funksionale për shqiptarët jo për ndërkombëtarët
79.
Shënimi i ditës-9 Dhjetor /Shqiptarët nuk i kanë humbur miqtë e tyre në SHBA, sidomos Kosova. Këtë e tregoi një seancë dëgjimore në Komitetin për punët e jashtme të Kongresit, ku drejton ende Eliot Engel.
80.
Shënimi i ditës-10 Dhjetor / Bashkimi Europian ka miratuar njeë ligj për ndëshkimin e shkelësve të të drejtave të njeriut. Por ligji pritet të vërë në radhë të parë në provë unitetin e vendeve anëtare të unionit.
81.
Shënimi i ditës-11 Dhjetor / Ambasadorja Yuri Kim bën të qartë se deri në 31 dhjetor Gjykata Kushtetuese duhet dhe do të bëhet funksionale
82.
Shënimi i ditës-12 Dhjetor / SHBA nisin të marrin pak frymë teksa është miratuar përdorimi i vaksinës Pfizer për nevoja emergjente.
83.
Shënimi i ditës-13 Dhjetor / Dalja jashtë kontrollit e pandemisë në Gjermani, po e çon vendin në marrjen e masave drastike.
84.
Shënimi i ditës-14 Dhjetor / Në Maqedoni pritet që sërish të ndizen debate këtë herë për mënyrën e regjistrimit të popullsisë
85.
Shënimi i ditës-15 Dhjetor /Tri ngjarje karakterizuan 24 orët e fundit në SHBA. Kolegji Zgjedhor certifikoi fitoren e Biden
86.
Shënimi i ditës-17 Dhjetor /Emërimet e reja në postet e ministrave të qeverisë Rama ishin befasues për sa i përket emrave të zgjedhur,por vetëm kaq...
87.
Shënimi i ditës-18 Dhjetor / OBSH dështon në menaxhimin e shpërndarjes së vaksinës anticovid nëpermjet mekanizmit të ngritur dhe të quajtur COVAX
88.
Shënimi i ditës-20 Dhjetor /Edhe nje here tjeter Serbia ia del te trazoje ujrat dhe te rindeze perplasjet me Kosoven.
89.
Shënimi i ditës-21 Dhjetor /Një mutacion i ri i coronavirusit po sjell një mbyllje të papritur të Bashkimit Europian në raport me Britaninë e Madhe.
90.
Shënimi i ditës-22 Dhjetor /Brenda 40 diteve te ardhshme Kosova duhet te zgjedhe parlamentin e ri.
91.
Shënimi i ditës-23 Dhjetor /Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës,janë shtuar paqartesitë në lidhje me disa çështje.
92.
Shënimi i ditës-24 Dhjetor /Ndërkombëtarët kanë treguar edhe njëherë tjetër se janë zotër të zhvillimeve në Shqiperi
93.
Shënimi i ditës-25 Dhjetor /Ka përfunduar me një marrëveshje,pra me sukses pas vite negociatash procesi hartimit të kushteve të daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian.
94.
Shënimi i ditës-27 Dhjetor /Sërish kufiri detar ka shkaktuar dallgë të forta mes opozites dhe qeverisë.
95.
Shënimi i ditës-29 Dhjetor /Arrestimi i fundit në Maqedoninë e veriut i 8 Shqiptareve
96.
Shënimi i ditës-30 Dhjetor /Debate të ndryshme kane nisur në vende të ndryshme në lidhje me sjelljen e njerezve pas vaksinimit
97.
Shënimi i ditës-6 Janar 2021-Kuvendi i Kosovës ka marrë nje vendim historik në lidhje me Forcat e Sigurisë së Kosovës
98.
Shënimi i ditës-9 Janar 2021- Fundi Kaotik i Ish-Presidentit Amerikan
99.
Shënimi i ditës-10 Janar 2021-Shqipëria nuk luan asnjë lloj roli në tregun e gazit në Europë që po pëson një ndryshim thelbësor.
100.
Shënimi i ditës-11 Janar 2021-Koalicionet parazgjedhore dhe hartimi i listave. Këto janë dy çështjet që shqetësojnë partitë politike si në Kosovë ashtu dhe në Shqipëri në prag të zgjedhjeve të përgjithshme që mbahen këtë vit.
101.
Shënimi i ditës-12 Janar 2021-Shqipëria ka vaksinuar mjekët e parë të saj dhe ka nisur kështu një proces që vende të tjera, fqinje por jo vetëm, ende nuk kanë mundur ta vendosin në shina.
102.
Shënimi i ditës-13 Janar 2021- Dilemat e dialogut Kosovë-Serbi
103.
Shënimi i ditës-14 Janar 2021-Edhe ikja e Donald Trump nuk mund të ishte e ndryshme nga ardhja e tij në Shtëpinë e Bardhë, apo 4 vitet e presidences së tij, mes polemikave.
104.
Shënimi i ditës-15 Janar 2021-Vjosa Osmani i është bashkuar Albin Kurtit, por me këtë lëvizje nuk është zgjidhur gjithçka.
105.
Shënimi i ditës-16 Janar 2021-Java e ardhshme mund të sjellë një mbyllje totale të Gjermanisë për shkak të dy çeshtjeve.
106.
Shënimi i ditës-17 Janar 2021- Armin Laschet nuk beson sondazhet dhe parashikimet
107.
Shënimi i ditës-4 Janar 2021-Edhe ikja e Donald Trump nuk mund të ishte e ndryshme nga ardhja e tij në Shtëpinë e Bardhë, apo 4 vitet e presidences së tij, mes polemikave.
108.
Shënimi i ditës-5 Janar 2021-E vërteta e vaksinës Anti-Covid-19
109.
Shënimi i ditës-7 Janar 2021- Demokracia funksionon ky duhet të jetë mësimi që duhet të nxjerrim nga shfaqja e 24-orëve të fundit në SHBA
110.
Shënimi i ditës-8 Janar 2021-Pasoja të shumta dhe reagime të ndryshme ka shkaktuar sulmi i dhunshëm ndaj Kongresit Amerikan ditën e merkurë
111.
Shënimi i ditës-18 Janar 2021-Brenda pak çastesh e gjithe bota e qyteteruar ktheu syte nga Moska dhe pushteti i Vladimir Putin është në qendër të vëmendjes.
112.
Shënimi i ditës-19 Janar 2021-Vaksinimi i popullsisë botërore po përballet me një sërë problemesh
113.
Shënimi i ditës-20 Janar 2021-Trump ka falur Steve Banon dhe ka firmosur faljet dhe uljen e dënimit për dhjetra të tjerë.
114.
SHENIMI I DITES - 21 Janar 2021-Pas ceremonisë inauguruese Presidenti i 46 i SHBA, Joe Biden, ka nisur menjëherë nga puna.
115.
SHENIMI I DITES - 22 Janar 2021-21 janari dhe të vrarët e kësaj date 10 vite më parë janë rikthyer në qendër të vëmendjes.
116.
SHENIMI I DITES - 23 Janar 2021-Ajo që pritej ndodhi dhe në Kosovë duhet që të apelohet vendimi i KQZ për mosmiratimin e listave të tri subjekteve kryesore politike si Vetëvendosje, Nisma dhe AAK.
117.
SHENIMI I DITES - 24 Janar 2021-Shkon dhe thellohet edhe më shumë hendeku mes njërës pjesë të politikës kosovare dhe drejtueses së Komisionit qendror të zgjedhjeve.
118.
SHENIMI I DITES - 25 Janar 2021-Reagimet ndaj fjalisë së thënë nga Ramush Haradinaj për referendumin mbi Bashkimin Kombëtar, ishin të forta.
119.
SHENIMI I DITES - 26 Janar 2021-Edhe një herë tjeter politika e porositjes së vaksinave nga ana e Bashkimit Europian po rezulton problematike në raport me firma të caktuara.
120.
SHENIMI I DITES - 27 Janar 2021-Politika e jashtme e administratës së re amerikane është parë me vëmendje këtë javë
121.
SHENIMI I DITES - 28 Janar 2021-Transparency International rikthen në vëmendje korrupsionin e lartë në rajonin e Ballkanit.
122.
SHENIMI I DITES - 29 Janar 2021-Opozita me PD në krye ka nisur të tregojë planin e saj ekonomik, që do të zbatojë nëse do të vijë në pushtet.
123.
SHENIMI I DITES - 20 Janar 2021-Gjykata supreme në Kosovë ka ndaluar garimin e Albin Kurtit në zgjedhjet e 14 shkurtit. Megjithë ndjeshmërinë e këtij vendimi, është një shembull i mirë i funksionimit të pushtetit gjyqësor në Kosovë.
124.
SHENIMI I DITES - 31 Janar 2021-Kosova dhe Izraeli do të lidhin marrëdhëniet diplomatike të hënën, duke i dhënë kështu fund një periudhe bllokimi prej disa vitesh në fushën e njohjeve ndërkombëtare.
125.
SHENIMI I DITES - 1 SHKURT 2021-Europa nuk po arrin të vendosë në rrugën e duhur procesin e vaksinimit të popullatës, teksa presioni nga qytetarët sa vjen e rritet.
126.
SHENIMI I DITES - 2 SHKURT 2021-Programi i shëndetësisë i prezantuar nga Partia Demokratike, ishte padyshim ngjarja e ditës në 1 shkurt. Mirëpo deri në mbrëmje, pasi mbërritja e vaksinave të premtuara nga Pfizer, e nxorri në plan të dytë.
127.
SHENIMI I DITES - 3 SHKURT 2021-Fitimet nga Vaksina Anti Covid
128.
SHENIMI I DITES - 4 SHKURT 2021-10 ditë fushatë elektorale duhet të mjaftojnë për partitë politike në Kosovë në këto zgjedhje të jashtëzakonshme.
129.
SHENIMI I DITES - 5 SHKURT 2021-Nuk ka vonuar dhe vizita e presidentit të ri Bajden në Departamentin e Shtetit dhe fjalimi i tij prej atje ku sinjalizoi se Amerika u rikthye në politikën e jashtme
130.
SHENIMI I DITES - 6 SHKURT 2021-Vaksina e re e Johnson & Johnson sjell mjaft entuziasëm në luftën kundër Koronavirusit.
131.
SHENIMI I DITES - 7 SHKURT 2021-Gjithnjë e më tepër po përballemi me shifra rekord të prekurish dhe humbje jete në këto ditë të para të shkurtit.
132.
SHENIMI I DITES - 8 SHKURT 2021-Reagime nga më të ndryshmet pas letrës që Presidenti amerikan Bajden i ka derguar presidentit serb Vuçië.
133.
SHENIMI I DITES - 9 SHKURT 2021-Skandali i Spitalit "Shefqet Ndroqi" ose Covid 2, është një Skandal i të gjithë shëndetësisë dhe sistemit tonë spitalor.
134.
SHENIMI I DITES - 10 SHKURT 2021,Reforma në drejtësi ka marrë një vërtetim dhe një mbështetje të paprecedentë dhe të pamenduar më parë se mund të ndodhte
135.
SHENIMI I DITES - 12 SHKURT 2021,Pas 24 orë heshtje zgjedhore e kanë fjalën votuesit kosovarë.
136.
SHENIMI I DITES - 13 SHKURT 2021,Përballë një vale të tretë të Koronavirusit Gjermania zgjedh mbylljen deri në mars.
137.
SHENIMI I DITES - 14 SHKURT 2021-Mjaftoi një prishje e parashikuar e motit dhe trafiku rrugor shqiptar përjetoi një kolaps të vërtetë.
138.
SHENIMI I DITES - 15 SHKURT 2021-Është koha e bërjes së llogarive në Kosovë. Vetëvendosje jo vetëm që mund të qeverisë e vetme, por ndoshta arrin edhe të zgjedhë Presidentin e ri të Kosovës në muajin prill pa probleme.
139.
SHENIMI I DITES - 16 SHKURT 2021-Shqiptarët e këtej kufirit ende nuk e kanë marrë veten nga shoku 48 orësh i zhvillimit të zgjedhjeve pa asnjë problem në Kosovë dhe i nxjerrjes së rezultatit dhe fituesit të tyre brenda 2 orëve.
140.
SHENIMI I DITES - 17 SHKURT 2021-Një nismë e Lëvizjes Besa në Maqedoninë e veriut ka ngjallur jo pak debate.
141.
SHENIMI I DITES - 18 SHKURT 2021-Një nismë e Lëvizjes Besa në Maqedoninë e veriut ka ngjallur jo pak debate.
142.
SHENIMI I DITES - 19 SHKURT 2021-Në intervistën e tij të parë si fitues i zgjedhjeve Albin Kurti ka treguar prioritetet dhe vijat e kuqe në qeverisjen e tij të ardhshme.
143.
SHENIMI I DITES - 20 SHKURT 2021- Turizmi ka lënguar por nuk është rrëzuar
144.
SHENIMI I DITES - 21 SHKURT 2021-Duhet një transparencë sa më e madhe dhe shteruese ndaj publikut në lidhje me vaksinimin e personaliteteve.
145.
SHENIMI I DITES - 22 SHKURT 2021-Të dhënat që vijnë nga një studim mbi vaksinimin ndaj covid-19 në Izrael janë mjaft shpresëdhënëse. Duket se pandemia do të ketë një fund dhe bota do të rikthehet në normalitet pas vaksinimit.
146.
SHENIMI I DITES - 23 SHKURT 2021-Ka kaluar pa shumë vëmendje Konferenca e sigurisë ne Mynih, e cila këtë herë është mbajtur online për shkak të Pandemisë
147.
SHENIMI I DITES - 24 SHKURT 2021-Çmimi i akorduar për Ardian Dvoranin nga Departamenti amerikan i shtetit duhet t’u japë fund të gjithë zërave kundër reformës në drejtësi.
148.
SHENIMI I DITES - 25 SHKURT 2021-Një seri ngjarjesh të ditëve të fundit në Kosovë, ngre alarmin për certifikimin e zgjedhjeve dhe krijimin e institucioneve.
149.
SHENIMI I DITES - 26 SHKURT 2021-Gjithnjë e më tepër vendet e Bashkimit Europian po rrisin presionin për një pasaportë të vaksinimit.
150.
SHENIMI I DITES - 27 SHKURT 2021-Teksa në Kosovë shtohen gjithnjë e më shumë zërat se votat e pakicave jo serbe janë manipuluar nga këta të fundit, përfaqësuesit e Listës Serbe u pritën në Serbi në një kazermë ushtarake nga Presidenti i tyre.
151.
SHENIMI I DITES - 28 SHKURT 2021- Astrazeneca dhe dilemat mbi të
152.
SHENIMI I DITES - 1 MARS 2021-Astra Zeneca është më e efektshme se sa Vaksina BioNtech te më të moshuarit mbi 70 vjeç.
153.
SHENIMI I DITES - 2 MARS 2021-Albin Kurti përballet me nje diskutim historik
154.
SHENIMI I DITES - 4 MARS 2021- Dialog mes palëve, Kosovë-Serbi
155.
SHENIMI I DITES - 5 MARS 2021- Shqipëria dhe Kanabisi në vend
156.
SHENIMI I DITES - 6 MARS 2021- Procesi i ankimimit në Kosovë kundrejt zgjedhjeve të 14-Shkurtit
157.
SHENIMI I DITES - 7 MARS 2021- Lëvizja e papritur e Zoran Zaev
158.
SHENIMI I DITES - 8 MARS 2021- "Rikthehet" Covid-19
159.
SHENIMI I DITES - 9 MARS 2021- PS dhe PD listat e kandidatëve për deputete në zgjedhjet e 25 Prillit
160.
SHENIMI I DITES - 10 MARS 2021-Listat u publikuan dhe debati sapo nisi.
161.
SHENIMI I DITES - 11 MARS 2021-BE jo vetëm është në vështirësi të mëdha për sigurimin e vaksinave Amerikane, por tashmë edhe...
162.
SHENIMI I DITES - 12 MARS 2021-SHBA po kërkon me ngulm ngritjen sa më shpejt të institucioneve në Kosovë dhe mospengimin e tyre me artifica ligjore.
163.
SHENIMI I DITES - 3 MARS 2021- Albin Kurti nën Presion
164.
SHENIMI I DITES - 13 MARS 2021-Ilir Meta është rikthyer të premten dhe ka dhënë një nga ato shfaqje që vetem prej tij jemi mësuar të shohim.
165.
SHENIMI I DITES - 14 MARS 2021-Sulmet ndaj njërës apo tjetres vaksinë duket se bëhen për shkaqe tregtare.
166.
SHENIMI I DITES - 15 MARS 2021-Lumir Abdixhiku është kryetari i katërt ne historine e Lidhjes Demokratike te Kosoves dhe me i riu i saj.
167.
SHENIMI I DITES - 16 MARS 2021-Zgjedhjet lokale ne dy lande në Gjermani rezultuan një humbje historike për CDU në pushtet. Indirekt ka faj edhe kancelarja në ikje, por direkt shkaqet janë të shumta dhe arsyeja e fundit është Merkel.
168.
SHENIMI I DITES - 17 MARS 2021-Dilemat mbi "ASTRAZENECA"
169.
SHENIMI I DITES - 18 MARS 2021- Bashkimi Europian sërish vepron me dy standarde në raport me vendet e Ballkanit Perëndimor
170.
SHENIMI I DITES - 19 MARS 2021- Konfirmimi i vaksinës së AstraZenecas nga ana e Agjencisë Europiane të barnave është një lehtësim i madh edhe për shqiptarët jo vetëm për botën.
171.
SHENIMI I DITES - 20 MARS 2021- Vendi po i afrohet gjithnjë e me tepër 30 ditëve të fundit para zgjedhjeve dhe situata sa vjen dhe nxehet.
172.
SHENIMI I DITES - 21 MARS 2021-Vaksina është kthyer në kryefjalen e botës në ditët e fundit.
173.
SHENIMI I DITES - 22 MARS 2021-Anthony Blinken vjen për herë të parë në Bruksel si sekretar amerikan i shtetit dhe vizita merr karakter historik.
174.
SHENIMI I DITES - 23 MARS 2021-Kosova ka sërish një qeveri legjitime të zgjedhur me shumicë të paparë ndonjëhereë në shtetin e ri.
175.
SHENIMI I DITES - 24 MARS 2021-Shqipëria do të kërkojë me të drejtë të sigurojë vaksina në rrugë të ndryshme dhe veprimi është për t’u përshëndetur në një kohë kur Bashkimi Europian refuzon të ndihmojë vendet e varfra.
176.
SHENIMI I DITES - 25 MARS 2021-Bashkimi Europian kufizon edhe më tej rregullat për shpërndarjen e vaksinave ndërkohë që Gjermania përfshihet nga kaosi pas një prapakthehu të fuqishme të Angela Merkelit.
177.
SHENIMI I DITES - 26 MARS 2021-Në Shqipëri nisi edhe zyrtarisht fushata elektorale
178.
SHENIMI I DITES - 27 MARS 2021-Zjarri i rënë në një magazinë të një qendre tregtare ngjall shumë dyshime dhe pikpyetje.
179.
SHENIMI I DITES - 28 MARS 2021-Nuk mbyllen dot plagët e Kosovarëve që kullojnë për sa kohë nuk zbardhet fati I mbi 1600 të zhdukurve gjate masakrave Serbe.
180.
SHENIMI I DITES - 29 MARS 2021-Tërmeti dhe Pandemia, ishin dy ngjarje që qeveria dhe mazhoranca aktuale por edhe cilado mazhorancë nuk do të dëshironte t'i ndodhnin.
181.
SHENIMI I DITES - 30 MARS 2021-Një numër ankesash në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës pritet që të shkaktojë një stopim të mundshëm në zgjedhjen e presidentit të ri të vendit.
182.
SHENIMI I DITES - 31 MARS 2021-Shqipëria është një vend ku korrupsioni ka kapur shtetin. Ku ligjet hartohen pasi kështu u shkojnë për shtat individëve të caktuar.
183.
SHENIMI I DITES - 1 PRILL 2021-Vjosa Osmani ka siguruar edhe mbështetjen e ish-partisë së saj LDK për tu bërë Presidente e Kosoves.
184.
SHENIMI I DITES - 1 PRILL 2021-Sërish përplasje të forta në Maqedoninë e Veriut këtë herë për shtyrjen e regjistrimit të popullsisë në vjeshtë.
185.
SHENIMI I DITES - 2 PRILL 2021-.Sërish përplasje të forta në Maqedoninë e Veriut këtë herë për shtyrjen e regjistrimit të popullsisë në vjeshtë
186.
SHENIMI I DITES - 3 PRILL 2021-Kosova mundet të shkojë shumë shpejt në zgjedhje.
187.
SHENIMI I DITES - 4 PRILL 2021-Ngërç në votimin e parë për zgjedhjen e presidentit të Kosovës.
188.
SHENIMI I DITES - 5 PRILL 2021-Kosova nga e diela e 4 prillit ka presidenten e saj të re. Ajo është 38 vjeçarja Vjosa Osmani që mori 71 vota në raundin e tretë të votimit në parlament.
189.
SHENIMI I DITES - 6 PRILL 2021-Covid -19 vijon të mbajë nën ankth qytetaret anëmbanë globit te cilet ende nuk janë vaksinuar.
190.
SHENIMI I DITES - 7 PRILL 2021-SHBA duhet të ndalë BE në atë që po bën në Kosovë
191.
SHENIMI I DITES - 8 PRILL 2021-SHBA duhet të ndalë BE në atë që po bën në Kosovë.
192.
SHENIMI I DITES - 9 PRILL 2021-100 mije vaksina mbërritën dhe trafiku ajror nisi të funksionojë sërish, por dëmi që ju bë qytetarëve dhe vendit nuk është i vogël.
193.
SHENIMI I DITES - 10 PRILL 2021-Duket se sprova e parë ne arenën ndërkombëtare për Presidentin Amerikan Joe Biden do të jetë Ukraina.
194.
SHENIMI I DITES - 11 PRILL 2021- Njerëzit janë të dyzuar mes përfitimeve dhe disavantazheve që sjell pasaporta e vaksinimit
195.
SHENIMI I DITES - 12 PRILL 2021-Kina ka pranuar publikisht se vaksina e saj Sinovac ka efektshmëri të ulët.
196.
SHENIMI I DITES - 13 PRILL 2021-Kur Pandemia hyn në një fazë të re lufta për sigurimin e vaksinës bëhet edhe më e ashpër.
197.
SHENIMI I DITES - 14 PRILL 2021-Amerikanët tërhiqen nga Afganistani por shtojnë trupat ne Europë
198.
SHENIMI I DITES - 15 PRILL 2021-Jo vetëm SHBA por edhe forcat e NATO-s do të largohen pas 20 vjetësh nga Afganistani...
199.
SHENIMI I DITES - 16 PRILL 2021-Feja dhe Politika janë dy gjëra që duhet të qëndrojnë larg njëra tjetrës, deri diku.
200.
SHENIMI I DITES - 17 PRILL 2021-Paqartësi të mëdha mbizoterojnë në lidhje me një document të ashtuquajtur non paper
201.
SHENIMI I DITES - 18 PRILL 2021-Acarohet ndjeshëm përplasja mes qeverisë së Kosovës,policisë ,prokurorisë dhe drejtuesve dhe gazetarëve të gazetës online Insajderi në Prishtinë.
202.
SHENIMI I DITES - 19 PRILL 2021-Kriza mes Cekisë dhe Rusisë ka hyrë në një fazë të re dhe rrezikon përshkallëzimin e tensionit mes Perendimit dhe Rusisë
203.
SHENIMI I DITES - 20 PRILL 2021-Edhe pse kryesia e partisë Gjermane CDU ka zgjedhur Kryetarin e saj ,sërish...
204.
SHENIMI I DITES - 21 PRILL 2021-Goditje e madhe për gazetarinë boterore e dhënë as me pak e as me shumë por nga pandemia.
205.
SHENIMI I DITES - 22 PRILL 2021-Vrasja e një personi në Elbasan ka tronditur procesin zgjedhor në Shqiperi.
206.
SHENIMI I DITES - 23 PRILL 2021-Ministri I Jashtëm Gjerman Hajko Mas ka bërë të qartë në Kosovë se ndryshimi i kufijve është i rrezikshem.
207.
SHENIMI I DITES - 24 PRILL 2021-Edhe ndalesa në Beograd e kryediplomatit gjerman Hajko Mas ka qënë me të njëjtat qëllime dhe tonalitete.
208.
SHENIMI I DITES - 26 PRILL 2021-Sovrani foli,tashmë duhet numëruar me durim vota e tij deri në fund.
209.
SHENIMI I DITES - 25 PRILL 2021-Shqiperia zgjodhi,masivisht teksa është shënuar një pjesmarrje e lartë në zgjedhje
210.
SHENIMI I DITES - 27 PRILL 2021-Detyrat që dalin pas zgjedhjeve janë të mëdha si për fituesit ashtu edhe për humbësit
211.
SHENIMI I DITES - 28 PRILL 2021-Rezultati i zgjedhjeve padyshim ka shkaktuar reagime nga më të pritshmet dhe të papritura në politiken shqiptare.
212.
SHENIMI I DITES - 29 PRILL 2021-Teksa europianët vijojnë të habiten deri diku me mandatin e tretë të Edi Ramës
213.
SHENIMI I DITES - 30 PRILL 2021-Jo në Maj por në Qershor.Kosova duket se është bindur në Bruksel për të rinisur dialogun me Serbine
214.
SHENIMI I DITES - 1 MAJ 2021-Maji dhe më pas vera do të kalojnë mes ankesave për zgjedhjet te forcave te opozites.
215.
SHENIMI I DITES - 2 MAJ 2021-Sërish rikthehet në vemendjen e publikut ngjarja e Elbasanit pak ditë përpara zgjedhjeve.
216.
SHENIMI I DITES - 3 MAJ 2021-Sot është dita botërore e shtypit dhe liria e tij është më e rrezikuar se kurrë në mbarë kontinentin.
217.
SHENIMI I DITES - 4 MAJ 2021-Bashkimi europian nis te shohe pertej pandemise.
218.
SHENIMI I DITES - 5 MAJ 2021-Bashkimi Europian pret nga opozita Shqiptare futjen në parlament dhe ecjen në rrugen drejt Brukselit.
219.
SHENIMI I DITES - 6 MAJ 2021-Bashkimi Europian pret nga opozita Shqiptare futjen në parlament dhe ecjen ne rrugen drejt Brukselit.
220.
SHENIMI I DITES - 7 MAJ 2021-Një padi e Kosovës ndaj Serbisë për gjenocid nuk do të jetë vetëm një përplasje ballë për ballë por do të jetë edhe një test i fortë për marredheniet Shqiperi Kosove.
221.
SHENIMI I DITES - 8 MAJ 2021-Kosova kundërsulm ndaj Serbisë në raport me mardhëniet ndërkombëtare
222.
SHENIMI I DITES - 9 MAJ 2021-Maqedonia e Veriut pritet të përfshihet nga përplasje të mëdha mes shumicës në pushtet dhe opozites Shqiptare
223.
SHENIMI I DITES - 10 MAJ 2021-Partia Demokratike nuk harxhon asnjë fjalë në mbrojtje të presidentit Ilir Meta.
224.
SHENIMI I DITES - 11 MAJ 2021-Ministrat e jashtëm te BE nuk vendosin për ndarjen e Maqedonisë se Veriut nga Shqiperia por negociatat do të hapen me të dy vendet.E
225.
SHENIMI I DITES - 12 MAJ 2021-Pd duket se vijon ende fushaten zgjedhore.
226.
SHENIMI I DITES - 13 MAJ 2021-Nje raport mbi zhgenjimin ne Ballkanin Perendimor ndodhet ne duart e zyrtareve te larte te BE ne Bruksel.
227.
SHENIMI I DITES - 14 MAJ 2021-Presidenti Serb Vucic paralajmeron largimin e KFORIT dhe UNMIKUT nga Kosova.
228.
SHËNIMI I DITËS - 15 MAJ 2021- Basha akuzoi se zgjedhjet u vodhën
229.
SHËNIMI I DITËS - 16 MAJ 2021- Europa nis të marrë disi frymë teksa vaksinimi po funksionon dhe shifrat e infektimeve të reja janë në rënie.
230.
SHËNIMI I DITËS - 17 MAJ 2021 - Partia demokratike nis procesin e zgjedhjeve në Parti dhe kryetari do të votohet më 13 qershor.
231.
SHËNIMI I DITËS - 18 MAJ 2021 - Ballkani zien dhe nuk ka ndërmend të gjejë paqe shpejt
232.
SHËNIMI I DITËS - 19 MAJ 2021 -Ditë të vështira për Ballkanin por po ashtu edhe për ndikimin Rus në Rajon
233.
SHËNIMI I DITËS - 20 MAJ 2021 -Shpallja non grata e Sali Berishes me gjithë familjen në SHBA erdhi si rrufe në qiellin pranveror të Majit.
234.
SHËNIMI I DITËS - 21 MAJ 2021 -Amerikanet thellojne edhe me shume akuzat ndaj Sali Berishes ne te njejten dite kur ai padit per shpifje sekretarin e shtetit Blinken.
235.
SHËNIMI I DITËS - 22 MAJ 2021 -Ka deshtuar perpjekja europiane per te bindur Bullgarine te heqe dore nga vetoja ndaj Maqedonise se Veriut.
236.
SHËNIMI I DITËS - 23 MAJ 2021 - Përplasje të forta janë regjistruar në Parlamentin gjerman në lidhje me Kosoven.
237.
SHËNIMI I DITËS - 24 MAJ 2021 - Rikthimi në normalitet, pasaporta e gjelber duket se është çelësi për këtë rikthim. A njihet pasaporta e vaksinimit me vaksina kineze ose ruse?
238.
SHËNIMI I DITËS - 25 MAJ 2021 -Ka nisur edhe zyrtarisht fushata brenda Partisë Demokratike për kryetarin e ri të Partisë.
239.
SHËNIMI I DITËS - 26 MAJ 2021 -Deklarata e ministrit Gjerman të Shëndetësisë është sinjali i startit të një fushate kundër Ballkanit sepse po afron sezoni turistik.
240.
SHËNIMI I DITËS - 27 MAJ 2021 - Dialogu me Serbinë është kthyer në çështjen e ditës në Kosovë
241.
SHËNIMI I DITËS - 28 MAJ 2021 - Sinqeriteti i BE me Shqiperinë
242.
SHËNIMI I DITËS - 29 MAJ 2021 - Konflikti i qeverisë së Kosovës me manastirin e decanit, potencial të kthehet në problem në rinisjen e dialogut me Beogradin.
243.
SHËNIMI I DITËS - 30 MAJ 2021 - Sa më shumë afrohet momenti i rifillimit të dialogut Prishtinë-Beograd aq më tepër detaje dalin në dritë.
244.
SHËNIMI I DITËS - 1 QERSHOR-Si amerikanet ashtu dhe Europianet rrisin presionin per nje dialog te suksesshem ne takimin Kurti-Vucic.
245.
SHËNIMI I DITËS - 2 QERSHOR-Pastrimi i Parave duket se do te jete pengesa e rradhes ne rrugen e Ballkanit Perendimor drejt BE.
246.
SHËNIMI I DITËS - 3 QERSHOR-Serbia do te kerkoje me cdo kusht zbatimin e marreveshjes per asosacionin e komunave serbe ne Kosove qe ne takimin e pare Kurti-Vucic.

Radio